Warszawa, ul. Księcia Janusza 64

Aktualności

2022-11-03
Zespół Poles Together z wizytą w Korea Basic Science Institute (KBSI) w Ochang, Korea Południowa.
Zespół Poles Together z wizytą w Korea Basic Science Institute (KBSI) w Ochang, Korea Południowa.
Kategoria:   

W ostatnim tygodniu października profesor dr hab. inż. Monika A. Kusiak razem z Marcinem Mieszczakiem, Tanmayem Keluskarem oraz Marcinem Ruszczakiem udali się do Korea Basic Science Institute (KBSI) w Ochang w Korei Południowej. 

Głównym celem wyjazdu było wykonanie analiz izotopowych U-Th-Pb na próbach skalnych pochodzących z terranu Aasivik w Grenlandii oraz z Bloku Saglek na Półwyspie Labrador w Kanadzie.
            W ciągu pierwszych dni pobytu w KBSI przygotowano preparaty z kryształami cyrkonu, a także wykonano dokumentację fotograficzną za pomocą mikroskopu elektronowego (SEM). Następnie przeprowadzono analizy izotopowe U-Th-Pb na Czułej Wysokorozdzielczej Mikrosondzie Jonowej (ang. Sensitive High Resolution Ion Microprobe, SHRIMP).
            Wykonane badania zostały zrealizowane w ramach projektu PAAN Poles Together, którego zadaniem jest poszerzenie wiedzy na temat „wczesnej Ziemi”, czyli najstarszej historii naszej planety. W tym celu używa się metod geochemicznych i geochronologicznych. Wykonane analizy izotopowe dostarczą informacji o wieku skał oraz wydarzeń geologicznych, które ukształtowały obszar badań, podczas gdy badania geochemiczne dostarczą danych potrzebnych do klasyfikacji skał oraz poznania ich chemicznego charakteru, powiązanego z pochodzeniem skały.
             Podczas pobytu w Korei profesor Monika Kusiak oraz Marcin Ruszczak odwiedzili również Korea Polar Research Institute (KOPRI) w Incheon gdzie spotkali się z przedstawicielami instytucji i omawiali możliwości współpracy na Antarktydzie.
             Spośród czwórki reprezentującej IGF PAN Marcin Mieszczak zostanie w Korei najdłużej - przez kolejne 3 tygodnie będzie gościem w KBSI jako stażysta.  Jest to możliwe dzięki stypendium NAWA PROM, które otrzymał na zrealizowanie projektu pt. Radiogenic geochemistry: U-Pb zircon dating of the Archean crust. W tym czasie wykona dalsze analizy izotopowych tlenu i U-Th-Pb na nowych próbach skalnych.