Warszawa, ul. Księcia Janusza 64

Aktualności

2023-09-05
Wyprawa na Labrador w ramach projektu Poles Together
Wyprawa na Labrador w ramach projektu Poles Together
Kategoria:   

Pierwsza z dwóch planowanych na ten rok międzynarodowych ekspedycji na Labrador odbywała się od 9 do 22 sierpnia. Badania były realizowane w ramach projektu ‘Poles Together’. Kierownikiem zespołu była prof. Monika A. Kusiak z Instytutu Geofizyki PAN (IGF PAN). Oprócz niej w skład grupy wyjazdowej wchodzili prof. Simon A. Wilde z Uniwersytetu Curtin w Perth (Australia), dr Lars E. Augland z Uniwersytetu w Oslo (Norwegia) i dr Daniel J. Dunkley z IGF PAN. Naukowcy mieszkali w namiotach obozu naukowego w Górach Torngat. Dzięki wsparciu Parks Canada oraz Nunatsiavut Government zapewniona była ochrona przed niedźwiedziami – podczas prac uczestnikom wyprawy towarzyszył ‘bear guard’.

Podczas ekspedycji naukowcy wykorzystywali helikoptera, co pozwoliło na dotarcie do miejsc wcześniej niezbadanych, takich jak ‘Cape Territok, ‘Mount Tetragona’ czy ‘Iron Strand. W inne wybrane miejsca na wyspach udało się dopłynąć zodiakiem.

W okolicach Saglek Bay w latach 80-tych XX wieku zostały udokumentowane jedne z najstarszych skał na Ziemi. Wraz ze skałami zachodniej Grenlandii tworzą one fragmenty najstarszej skorupy kontynentalnej naszej planety. W roku 2017 grupa japońskich badaczy opublikowała prace mówiące o początkach życia utrwalonych w skałach Labradoru. Dotychczasowe badania naukowe prowadzone w tym regionie przez zespół kierowany przez prof. Kusiak podważyły domniemane odkrycie Japończyków. Prace dokumentują gnejsy o wieku 3750 milionów lat, które uległy przeobrażeniom metamorficznym 2700 milionów lat temu. Tym razem pobranych zostało 80 próbek skalnych oraz piasku plażowego, co stanowi niemalże 200 kg. Próbki te zostaną przesłane do laboratorium GeoBeLa i tam będą poddane obróbce.

Za kilka dni rusza kolejna ekspedycja na Labrador kierowana przez prof. Monikę A. Kusiak. W skład zespołu wchodzą: prof. Martin Whitehouse z Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie (Szwecja) i dr Rikke Vestergaard z Uniwersytetu w Oslo (Norwegi) oraz pracownicy i doktoranci z IGF PAN: prof. Rafał Junosza-Szaniawski, dr Daniel Dunkley, mgr Tanmay Keluskar i mgr Marcin Mieszczak.