Warszawa, ul. Księcia Janusza 64

Aktualności

2023-03-31
NASZ CZŁOWIEK W NASA – PROF. MONIKA A. KUSIAK W ZESPOLE BADAJĄCYM ANTARKTYCZNY METEORYT KSIĘŻYCOWY
NASZ CZŁOWIEK W NASA – PROF. MONIKA A. KUSIAK W ZESPOLE BADAJĄCYM ANTARKTYCZNY METEORYT KSIĘŻYCOWY
Kategoria:   

Zespół złożony z naukowców z NASA, KOPRI (Koreański Naukowy Instytut Polarny) oraz IGF PAN zajmuje się badaniami mikrostruktury ziaren minerałów akcesorycznych. Dzięki temu można odtworzyć historię meteorytu i próbek księżycowych. Spotkanie naukowe odbyło się w NASA Johnson Space Center w Houston.

Spośród ok. 80 000 meteorytów na Ziemi, tych księżycowych jest mniej niż 1%. Wśród nich tylko ok. 40 sztuk pochodzi z Antarktydy. KOPRI w swojej kolekcji meteorytów ma jeden księżycowy. Nazywa się DEW12007 i został znaleziony na błękitnym lodzie (ang. blue ice) ok. 40 km od Mount DeWitt (Ziemia Wiktorii, Antarktyda Wschodnia) podczas koreańsko-włoskiej ekspedycji antarktycznej. Jej uczestnikiem był dr Changkun Park z KOPRI, który dokonał klasyfikacji meteorytu. Badania izotopowe wykazały, że jest to jedna z najstarszych próbek księżycowych, której wiek oznaczony metodą U-Pb wynosi 4,34 miliarda lat.

Prof. Monika A. Kusiak ma już na swoim koncie badania ziaren cyrkonu (ZrSiO4) z próbek księżycowych z misji Apollo 15 i Apollo 16. Badania te doprowadziły do oznaczenia struktur mogących powstać jedynie w warunkach silnych naprężeń ścinających podczas rozładowania wstrząsu fali uderzeniowej, a także określenia wieku zderzenia z Ziemią na 4 miliardy 200 mln lat temu. Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Contributions to Mineralogy and Petrology”.